McKendree University Graduates its Class of 2011

5/7/2011

Lebanon, Ill. — McKendree University’s 2011 graduates received their diplomas at two ceremonies during the 171st commencement exercises on May 7. Bachelor’s degrees were awarded in the morning and master’s degrees in the afternoon. A weather forecast predicting  rain forced both ceremonies to take place inside the Harry Statham Gymnasium on campus. Photos


Leading the procession were new purple-and-white gonfalons—academic banners bearing the University seal and insignia of the College of Arts and Sciences, School of Business, School of Education, and School of Nursing and Health Professions. Gonfalons originated in medieval Italy as a signal of state or office but have been adopted by some universities worldwide.


Most Class of 2011 undergraduates were the first McKendree “University” freshmen when the college changed its name in 2007. The new graduates hail from 16 states and six countries.


“As members of the Class of 2011 you have accomplished and seen many things,” said Dr. James Dennis, president, citing several major awards, and recent national championships in debate and women’s bowling.

 

“We urged you to take advantage of all there was to do here—and you did. We’ve prepared you to do well but if a McKendree education is to be worthwhile, you must also ‘do good.’ Reach out to others, help someone, make a difference, do the right thing. I know you will do well. I challenge you to ‘do good’.”

 

The university is conferring a total of  894 degrees in 2011—330 master’s, 550 bachelor’s and 14 associate’s—on graduates who completed their degree requirements in August and December 2010 and May 2011. One-hundred-seventy-seven graduated with honors: 27 summa cum laude, 94 magna cum laude and 56 cum laude. Master’s degree graduates comprise 37 percent of the Class of 2011. The university offers graduate degrees in education, professional counseling, business administration and nursing.

 

The Class of 2011 includes 103 students from McKendree’s campuses in Louisville and Radcliff, Kentucky. Commencement exercises for these graduates will be held on June 11 at Highview Baptist Church East Campus in Louisville.

 

Rory Scher, a 2011 graduate from Belleville, received the Technos International College Award for demonstrating leadership, outstanding academic achievement and a commitment to promoting international understanding. Sponsored by the Tanaka Ikueikai Educational Trust, which fosters multi-cultural awareness, the award is given annually to a graduating senior chosen by the faculty.

 

Scher, a psychology major, was student vice president of the Phi Kappa Phi honor society chapter and a member of the Psi Chi psychology honor society. She studied abroad at Oxford University in England during the fall semester her of senior year.

 

The Grandy Faculty Award for outstanding service went to Dr. Peter Will, associate professor of management in the School of Business.The honor has been given since 1981 by the Alumni Association to a full-time, tenured faculty member on the Lebanon campus recommended by faculty, administrators and the senior class. It is named for Dr. William Norman Grandy, who served from 1952 to 1968 as professor of philosophy and religion, dean of students, academic dean and interim president.

 

Will, a Lebanon resident, has been a McKendree faculty member since 2002. In addition to teaching, he is the advisor to the Sigma Beta Delta business honor society, and the faculty athletic representative, providing leadership in the transition of McKendree’s athletic programs to the National Collegiate Athletic Association.

 

“Few other faculty are as passionate about the value of student, faculty, and staff engagement in the life of the McKendree University community as Dr. Will,” said C. Lawrence Meggs, Alumni Association president, as he presented the award. 

 

Photos from commencement weekend activities are posted online at http://picasaweb.google.com/McKendreeBearcats.

 

McKendree University ranks among the top 13 percent of the Midwest’s Best Regional Colleges in the 2011 edition of U.S. News Media Group’sBest Colleges report.Founded in 1828, the historic Lebanon, Ill., campus is 25 miles from downtown St. Louis. McKendree also has campuses in Louisville and Radcliff, Ky., and offers programs at Scott Air Force Base and other sites throughout Illinois and Kentucky. 
 

McKendree University Class of 2011

(Aug. and Dec. 2010 and May 2011 graduates from the Lebanon, Ill., and Kentucky campuses)

 

ALABAMA
Birmingham:
Jer-Michael T. Nichols, BBA, business administration

 

CALIFORNIA
North Hills:
Derrick A. Quals, BBA, business administration

 

COLORADO
Colorado Springs:
Rachel Christine Scott, BSED, elementary education (magna cum laude)

 

DISTRICT OF COLUMBIA
Washington:
Ashley Elizabeth Trover, MAED, educational studies

 

FLORIDA
Jacksonville:
Jonathan M. Malandrucco, BA, history and sociology-criminal justice emphasis

 

St. Petersburg: Jeffrey L. Peterson, BBA, business administration

 

GEORGIA
Cartersville:
William Gauch III, MBA, business administration

 

ILLINOIS
Addieville:
Emily L. Hackstadt, BBA, marketing and management

 

Albers: Kristin M. Rueter, MAED, educational administration and leadership; Brian J. Short, MAED, educational administration and leadership

 

Albion: Megan M. Heindselman, BSN, nursing

 

Alhambra: Joseph A. Dickman, MBA, business administration

 

Alto Pass: Tashia I. Fox, BSN, nursing

 

Alton: Kevin G. Brown, BSN, nursing; Kathleen Louise Henesey, BSN, nursing; Ashley N. Nolan, BA, psychology; Ashley N. Nolan, BSED, elementary education; Jessica R. Schwartzkopf, BSN, nursing (cum laude); Eric P. Hensley, MAED, educational administration and leadership; Amanda S. Macias, MAED, educational administration and leadership; Terri S. Morgenroth, MAED, educational administration and leadership; Sandy J. Nicolet, MAED, educational administration and leadership

 

Ashley: Cynthia S. Hoffman, MBA, business administration; Jacob W. Skibinski, MAED, educational administration and leadership

 

Auburn: Shane M. Sergent, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Aurora: Catherine A. Neuman, BME, music education-instrumental emphasis (magna cum laude)

 

Ava: Mindy M. Dudenbostel, BSN, nursing

 

Aviston: Kenneth M. Detmer, BS, physical education (magna cum laude); Nicholas A. Hegger, BBA, management; Dana M. Hall, MAED, teaching; Nicholas J. Hollenkamp, MAED, teaching; Kevin M. Kluemke, MAED, teacher leadership; Lori L. Rohling, MAED, educational studies; Angela Dawn Witte, MAED, educational administration and leadership

 

Baldwin: Christopher A. Moll, BS, history education (summa cum laude)

 

Bartelso: Tiffany N. Becker, BSED, elementary education (magna cum laude); Daniel J. Clark, BSED, elementary education; Lindsey M. Emig, BBA, accounting and management; Lindsay E. Winkeler, BBA, accounting, economics and finance (summa cum laude)

 

Beckemeyer: Rene C. Kruse, MSN, nursing education; Lorna Christine Neumann, MAED, teaching

 

Belle Rive: Jessica M. Kemp-Stewart, BBA, business administration (cum laude); Amy L. Hamson, MAED, educational administration and leadership; Dawn L. Hamson, MAED, educational administration and leadership

 

Belleville: Andrew R. Akes, BS, computer information systems (magna cum laude); Angela D. Allen, BBA, business administration; Daniel J. Alvarado, BBA, economics and finance; Jessica Nicole Anthony, BSED, elementary education (summa cum laude); Denise M. Argo, BSN, nursing (summa cum laude); Amanda J. Ataiyan, BA, international relations and BBA, management (cum laude); Mary Christine Bassler, BBA, marketing; Travis J. Beeker, BBA, accounting; Emily A. Beintker, BSED, elementary education (magna cum laude); Christopher E. Beizer, BBA, accounting; Rebecca Ann Bernard, BA, sociology-social work emphasis (cum laude); Sarah C. Brede, BS, health and wellness; Jean M. Burns, BS, biology; Terry Lynn Callen, BA, organizational communication; William C. Chandler, BS, computer information systems; Karla M. Chapman, BBA, business administration; Michael A. Chitty, BBA, accounting (magna cum laude); Amanda L. Cramer, BBA, business administration; Andrew P. Crawford, BBA, management; Tammy A. Davis, BBA, business administration; Nathan B. Denny, BBA, management (magna cum laude); Cory A. Freivogel, BA, political science; Cara Anne Frey, BSED, elementary education (magna cum laude); Lucas James Gehrs, BS, health and wellness; Diana Lynn Grabowski, BSN, nursing; Cicely N. Green, BA, psychology and sociology-criminal justice emphasis; Jessica Lynn Haas, BSED, elementary education (cum laude); Eric D. Jedlicka, BBA, business administration; Lori Danielle Johnson, BSN, nursing; Latijera L. Kemp, BBA, business administration (cum laude); Madeline Christine Lonski, BSED, elementary education; Brooke Zell Lorig, BBA, accounting (magna cum laude); Nicole Elizabeth McAnulty, BSED, elementary education (magna cum laude); Alicia M. Moore, BBA, accounting (magna cum laude); Tyler Michael Muren, BBA, marketing (cum laude); Alice D. Page, BSN, nursing; Ashley M. Parrott, BS, health and wellness (cum laude); Ashley N. Peterson, BBA, marketing; Caitlin R. Poelker, BSED, elementary education; Randy Michael Pusczak, BSN, nursing; George W. Rutter, BS, computer science; Melissa S. Schneebeli, BA, psychology; Megan C. Smith, BA, English; Amanda K. Snyder, BS, physical education (cum laude); Elizabeth Anne Trame, BS, biology; Joshua A. Vivian, BBA, business administration (magna cum laude); Michael L. Whitehead, BBA, business administration (magna cum laude); Kevin M. Wiesner, BBA, accounting (magna cum laude); Christopher Eugene Williams, BS, computer information systems; Jessica Michelle Wright, BSED, elementary education (summa cum laude); Hannah K. Young, BA, speech communication; Marnie L. Agne, MSN, nursing education; Rebekah Ann Amann, MAED, educational studies-history emphasis; Tim J. Becherer, MAED, educational administration and leadership; Derek Yui Tang Chiu, MAED, educational administration and leadership; Robyn Aimee Elizabeth Cooper, MBA, business administration; Bradley W. Dickerson, MAED, educational administration and leadership; Vandora Joan Elfrink, MAED, teaching; Amy M. Gomric, MAED, teacher leadership; Erica R. Haak, MBA, business administration; Michael Anthony Hill, MAED, educational administration and leadership; Katherine M. Hoerner, MAED, educational studies-history emphasis; Stephanie M. Hollaway, MAED, teaching; Heidi Elizabeth Hubbard, MAPC, professional counseling; Kelli Marie Jung-Merriman, MAED, teaching; Kelly L. Kendrick, MAED, teaching; Kyla L. Kloever, MAED, educational studies-history emphasis; Lana A. Kunz, MAED, teacher leadership; Joseph L. Lang, MAED, educational studies; Nicola D. Lovelace, MAED, teaching; Mollie A. Milby, MBA, business administration; Brent T. Murphy, MAED, educational studies-history emphasis; Kelley J. Neighbors, MSN, nursing management/administration; Joseph C. Nesbit, MAED, educational studies-history emphasis; Andrew V. Nold, MBA, business administration; Michael Robert Prince, MBA, business administration; Michelle Lynn Rahm, MAED, teaching; Elizabeth Ann Smith, MAED, teacher leadership; Crystal R. Trapp, MAED, educational studies-history emphasis; Scott D. Vignassi, MAED, teaching; Kristie Lynn Washington, MAED, teaching; Lori Lynn Zeiter, MAED, teacher leadership

 

Bellwood: Marlone A. Chenault, BBA, marketing

 

Belvidere: Jason R. Schwartz, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Benton: Jayna L. Bretzman, MAED, teaching; Kathryn L. Craig, MBA, business administration

 

Bethalto: Tommi L. Cline, BSN, nursing (cum laude); Kim Yvonne Ulett, BBA, accounting (magna cum laude); Elise M. Harmon, MSN, nursing education; Andrea N. Tardino, MAED, teaching

 

Bluford: Jessica M. Gamber, MAED, educational administration and leadership; Angela R. Schrum, MBA, business administration; Elmer S. Weccele, MBA, business administration

 

Breese: Janice M. Albers, BBA, business administration (magna cum laude); Jill Ann Carson-Kuhl, BBA, accounting; Sheri Y. Huelsmann, BBA, business administration; Angela K. Maue, BS, physical education; Ryan J. Meyer, BA, social science (magna cum laude); Emily Danielle Renschen, BA, English (cum laude); Andrew A. Tebbe, BBA, business administration and marketing (magna cum laude); Katelin Ann Wiegmann, BA, psychology (cum laude); Eric M. Benhoff, MAED, teaching; Charlee C. Dixon, MAED, educational studies; Sandra L. Hill, MSN, nursing management / administration; Jenna M. Hutkowski, MBA, business administration; Tiffany L. Kauffmann-Ratermann, MBA, business administration; Donald J. Petterson, Jr., MBA, business administration; Megan M. Richter, MBA, business administration; Rene Marie Spirek, MAED, teaching; Terry L. Wainscott, MBA, business administration; Nicole M. Weh, MAED, educational administration and leadership

 

Brighton: Linda S. Morgan, MAED, educational studies; Michael L. Morgan, MAED, educational studies; Pamela J. Wahl, MAED, educational administration and leadership

 

Broughton: Derek L. Launius, MBA, business administration

 

Cahokia: Sierra S. Crayton, MAED, teaching

 

Calumet City: Cory Jarel Harris, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Carbondale: William E. Davis, MBA, business administration

 

Carlyle: Ashley N. Hempen, BBA, business administration; Carrie Lynn Meyer, BBA, accounting and management (magna cum laude); Kory A. Peppenhorst, BS, physical education; Alex J. Reilman, BBA, marketing; Tonya Renea Sanders, BA, psychology; Marla Jo Smith, BSN, nursing; Nicholas Fred Smothers, BBA, economics and finance; Kimberly L. Henkel, MSN, nursing education; Christina Kay Klasing, MSN, nursing management / administration; Laurie A. Louvier, MBA, business administration; Robin R. Smith, MAED, educational administration and leadership

 

Carmi: Kaylie J. Kisner, BSN, nursing

 

Carrier Mills: Jeffery S. Hunt, BSN, nursing; Lenae Yvonne Milam, BBA, accounting (summa cum laude); Susan D. Harmon, MSN, nursing education

 

Carrollton: Amy R. Reed, BS, athletic training (magna cum laude); Natalie R. Frye, MAED, educational administration and leadership; Kyle I. Pohlman, MAED, educational administration and leadership

 

Carterville: Leslie A. Dawson, MAED, teacher leadership; Shellie R. Stodghill, MBA, business administration; Kolbie L. Stuck, MAED, educational administration and leadership

 

Carthage: Mark A. Cokel, BBA, economics and finance (magna cum laude)

 

Caseyville: Seth J. Collins, BBA, business administration; Eric J. Polka, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Centralia: Michelle Marie Bechtell, BSN, nursing; Tonya K. Estrada, BBA, business administration (cum laude); Tasha M. Jones, BSN, nursing; Valarie J. Mack, BBA, business administration; Sonya Lynn McKinney, BSN, nursing (magna cum laude); Travis Keith Oglesby, BA, sociology-criminal justice emphasis; Nicholas R. Urban, BSED, elementary education (magna cum laude); Amy L. Whipple, BSN, nursing (magna cum laude); Andrew E. Wolff, BS, biology; Angelia Elizabeth Downs, MAPC, professional counseling; Lisa A. Tate, MAED, educational administration and leadership

 

Centreville: Meesheca R. Hickman, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Channahon: Amanda Joy Lynch, BBA, management

 

Chatham: Ashley N. Varns, BBA, accounting

 

Chester: Cheryl A. Asselmeier, MAED, teacher leadership

 

Chicago: Willie Jubiter, BBA, management

 

Chillicothe: Jacqueline S. Teeling, BBA, accounting

 

Christopher: Katherine E. Pettit, MAED, educational administration and leadership

 

Cisne: Jeffrey A. Anderson, MAED, teaching

 

Collinsville: Jessica G. Brace, BS, information technology; Sandra L. Evans, BSED, elementary education; Patrick M. Jaeger, BS, computer information systems; Brittany Marie Lowell, BS, athletic training; Megan C. Mark, BBA, marketing (magna cum laude); Jason E. Stroud, BBA, accounting and management (summa cum laude); Rachael M. Feldmann, MAPC, professional counseling; Tiffany K. Taylor, MAED, educational studies

 

Columbia: Erika Lynne Gregory, BS, health and wellness (magna cum laude); Lauren Michelle Menner, BS, health and wellness (magna cum laude); Kristina L. Paisley, BS, biology; Nathan Joseph House, MBA, business administration; Nicole Lynn Pelch, MAED, teaching; Jason T. Stiles, MBA, business administration

 

Cottage Hills: Sarah I. Graham, MAED, educational administration and leadership; Ashley L. Krueger, MAED, teaching; Annette D. McCauley, MSN, nursing management/administration

 

Coulterville: Tonya A. Downard, BBA, accounting (summa cum laude); Katie Marie Fullerton, BSED, elementary education (magna cum laude); Lindsey Christine Shubert, BA, speech communication (magna cum laude); Jessica L. Bathon, MBA, business administration

 

Dahlgren: Taylee A. Spicuzza, BS, physical education; Nealy B. Hamson, MAED, educational administration and leadership

 

DeLand: Deborah Sue Davis, MSN, nursing education

 

Decatur: Matthew Tyler Livasy, MAPC, professional counseling

 

Dix: Chad C. Copple, MAED, educational studies

 

Dixmoor: Brian W. Steele, BBA, management

 

Dixon: Andrew Douglas Devine, BBA, management

 

Downers Grove: Lindsey Elizabeth Christensen, BA, music

 

Du Bois: Calvin M. O'Rear, BS, science education

 

Du Quoin: Alisa D. Morgan, BSN, nursing (cum laude); Ryan Robert Uhe, BA, sociology-criminal justice emphasis (cum laude); Amy D. Creek, MAPC, professional counseling; Heather L. Harsy, MAED, teacher leadership; Michelle A. Pursell, MAED, educational studies; Karen N. Wolfe, MAED, educational administration and leadership

 

East Alton: Alivia Ellis Luck, BA, psychology; Raye C. Moore, MSN, nursing management/administration; Craig A. Stark, MAED, educational administration and leadership

 

East Carondelet: Jacob D. Thielemann, BS, information technology

 

East St. Louis: Kristin N. Chism, BBA, management; Byron E. Gettis, BSED, educational studies; Shantelle R. Harris, BA, psychology; Marshall J. Jennings, BME, music education-vocal emphasis; DyEsha L. Robinson, BSED, educational studies; Erica S. Johnson, MBA, business administration; Edith L. Marion, MAED, educational studies-history emphasis

 

Edwardsville: Karl Philip Adams, BSN, nursing; Lora Nicole Blackwell, BSED, elementary education (magna cum laude); Anthony J. Ciccarelli, BS, health and wellness; Michelle Ann Evans, BSN, nursing; Joshua R. Hemmer, BS, athletic training; Lori L. Mandorca, BSN, nursing; Ashley Nicole Niemeier, BBA, accounting (cum laude); Katelyn T. Schmidt, BSED, elementary education (magna cum laude); Emily J. Thoman, BME, music education-vocal emphasis; Molly Page Williams, BSN, nursing; Timothy D. Brilley, MAED, educational administration and leadership; Shawn P. Brodie, MAPC, professional counseling; Stephanie M. Cann, MAED, educational administration and leadership; Arlene L. Covington, MAED, educational studies; Ronald Johnson, Jr., MAPC, professional counseling; Robert Anthony McNeill, MAED, educational administration and leadership; Keith E. Morgan, MAED, teaching; Kelly D. Paproth, MAED, educational administration and leadership; Phillip S. Thompson, MAPC, professional counseling

 

Effingham: Alison B.D.J. Holloway, BBA, accounting and management (magna cum laude); Blake Owen Wesselman, BBA, management and marketing

 

Eldorado: Courtney E. Ashby, MAED, educational administration and leadership; Jody L. Butts, MSN, nursing management/administration; Joseph J. Fry, MAED, educational administration and leadership; Lucille R. Horning, MAED, teacher leadership

 

Elkville: Daphnie Lena Hurtado-Rosas, BSN, nursing; Amber R. Lipe, MBA, business administration

 

Essex: Matthew R. Harris, MBA, business administration

           

Fairfield: Jenna L. Baker, BS, biology; Staci E. Combs, BBA, business administration (magna cum laude); Joetta L. Tubbs, BSN, nursing; Beth Denise Wilson, BSN, nursing

 

Fairview Heights: Nicholas E. Ehlers, BA, political science; Brittnee R. Jones, BA, sociology-criminal justice emphasis; Whittnee R. Jones, BBA, management; Kimberly S. Mattingly, BBA, business administration (magna cum laude); Joseph H. McLain, BBA, management and marketing; Sheri Beth Nassief, BSN, nursing (cum laude); Rocio M. Negron-Martinez, BA, psychology (cum laude); Meghan L. Stark, BSN, nursing; Angela L. Conley, MAED, educational administration and leadership; Michelle L. Deverman, MAED, teaching; Mary M. Ferguson, MAED, educational studies; Jody K. Lurk, MAPC, professional counseling; Emily C. Sackett, MAED, educational studies; Alvena A. Walker, MAED, teaching; Cole B. Wolf, MBA, business administration

 

Flora: Julie M. Pottorff-Galloway, BBA, business administration (magna cum laude)

 

Freeburg: Danielle Lea Collins, BS, athletic training (magna cum laude); Ashley Jill Huffmon, BSED, elementary education (cum laude); Tiffany D. Medder, BBA, accounting, economics and finance; Renee C. Middendorf, BFA, art education (summa cum laude); Laura A. Texter, BSN, nursing (magna cum laude); Bryan J. Blomenkamp, MAED, educational studies-history emphasis; Robert R. Greason III, MAED, teaching; Andria M. Harrison, MAED, teaching; Leslie C. Pruett, MAED, educational administration and leadership

 

Fults: Josephine E. Juelfs, BA, religious studies

 

Galesburg: Erin Elizabeth Totten, BA, religious studies and speech communication

 

Germantown: Sarah P. Beer, MAPC, professional counseling

 

Godfrey: Amanda L. Pruitt, BSN, nursing; Elisa Marie Wallace, BS, health and wellness (cum laude); Jason Dean Williams, BSN, nursing; Kelly M. Beiermann, MBA, business administration; Amy L. Golley, MAED, educational administration and leadership; Mary E. Trudell, MAED, educational studies

 

Golconda: Jake Conci Smith, BS, biology

 

Grafton: Barbara Lynn Autocunas, BSN, nursing

 

Grand Chain: Brooke R. Ulrich, BA, psychology

 

Granite City: Samuel K. Keomanivane, BA, sociology-criminal justice emphasis; Kyla Breanna Nighohossian, BS, biology (cum laude); Christopher D. Ray, BBA, economics and finance, marketing (magna cum laude); Daniel E. Winkle, BBA, business administration (magna cum laude); Lynette A. Burnett, MAED, educational administration and leadership; Kathryn L. Cooper, MAED, teaching, Crystal M. Grace, MBA, business administration; Mark E. Lull, MAED, educational administration and leadership; Mikalene A. Romanitis, MAPC, professional counseling; Leighann M. Worthen, MAED, educational administration and leadership

 

Greenville: Jill DeAnn Alderman, BSED, elementary education (magna cum laude); Heather Nicole Attaway, BA, psychology; Kristle R. Kapp, MAPC, professional counseling; Kathryn L. Sherman, MAED, educational administration and leadership

 

Hamburg: Nicole J. Nance, MAED, educational administration and leadership

 

Harrisburg: Ashley B. Bozarth, BSED, elementary education (magna cum laude); Emily Jane Ellis, BSED, elementary education; Mychal S. Gooch, BA, sociology-criminal justice emphasis; Jennifer L. Keener, BSN, nursing; Cynthia A. Gott, MAED, teacher leadership; Emma J. Lane, MAED, educational studies; Kimberly M. Langley, MAED, educational studies

 

Hecker: Kristen L. Eckstadt, BA, theater and English, literature-writing emphasis

 

Herrin: Lindsay A. Newbold, BS, athletic training (cum laude)

 

Highland: Angela Dawn Chapman, BA, psychology; Kristen Lee Kustermann, BSN, nursing (cum laude); Mallory Ann Lengermann, BSED, elementary education (       summa cum laude); Maryann Munie, BSN, nursing; Donald Lee Murray, BBA, management; Kimberly A. Newcomb, BBA, management and marketing; Amanda L. Porter, BA, psychology; Shannon M. Vaughn, BBA, management (magna cum laude); Kyle M. Vogt, BBA, business administration (magna cum laude); Annie Marie Weder, BS, biology; Aaron J. Winning, BBA, marketing; Sonya Marie Barker, MBA, business administration; Jennifer Marie Durbin, MSN, nursing management/administration; Amy M. Hummert, MAED, teacher leadership; Kedra L. Schuster, MAED, teacher leadership

 

Hillview: Mark L. Scott, MAED, educational administration and leadership

 

Hoffman: Dorcas Lee Thompson, BSN, nursing

 

Hoyleton: Cynthia Rae Renth, BSN, nursing

 

Illiopolis: Zachary D. Gass, BBA, management

 

Iuka: Nila A. Hawkins, MSN, nursing education; Gail J. Williams, MBA, business administration

 

Jerseyville: Jodie R. Blum-Zipprich, MAED, educational administration and leadership; Jamie L. Spencer, MAED, educational administration and leadership

 

Johnsonville: Tiffany M. Henson, BBA, business administration

 

Johnston City: Kaitlin N. Kee, BA, theater

 

Joliet: Jeffrey A. Janicki, BBA, business administration

 

Jonesboro: Lindsey D. Plummer, BSN, nursing; Tracy L. Lohstroh, MSN, nursing education

 

Lebanon: Rosza NeChell Brown, BBA, management; Jessikah M. Clark, BSN, nursing; Lauren L. Eveland, BS, biology; Arthur James Francis, BA, religious studies; Terry Shawn Gagain, BS, physical education; Lindsey Erin Gray, BS, mathematics (magna cum laude); Po-Man Lo, BBA, economics and finance; Karen B. Morris, BSN, nursing; Amy Rae Piland, BSED, educational studies (cum laude); Cedric L. Powell, BA, psychology; Jacinda K. Pullum, BA, history (cum laude); Amber Michelle Ramos, BS, mathematics; Leon E. Richardson, BME, music education-vocal emphasis (cum laude); Adam M. Schwind, BSED, elementary education; Tavis L. Winters, BA, psychology; Jessica M. Witcher, BA, sociology-criminal justice emphasis; Lena C. Bauer, MAED, educational studies; Christopher Michael Donahue, MBA, business administration; Jessica L. Dow, MAED, teaching; Shawn C. Dow, MAED, teaching; Wallace R. Fanning, MAED, educational studies; Melissia J. Lengefeld, MAPC, professional counseling; Daniel M. Nickerson, MAED, teaching; Krystal M. Rhines, MAPC, professional counseling; Ericka Renae Rodgers, MBA, business administration; Stacy L. Winterbottom, MBA, business administration; Laura Jane Woolverton, MAED, teacher leadership

 

Lenzburg: Evonne L. Albert, MAED, teacher leadership

 

Litchfield: Michelle E. Noe, MAPC, professional counseling

 

Macedonia: Chad P. Payne, MAED, educational administration and leadership

 

Madison: Kristin Marie McKinney, BA, psychology (summa cum laude); Corina M. Stanley, BSED, elementary education

 

Mapleton: Kyle M. Steel, MBA, business administration

 

Marine: Christopher R. Andrews, BBA, business administration

 

Marion: Stephanie J. Castellano, BBA, business administration; Carol N. Easton, BSN, nursing (cum laude); Robert D. Gravatt, BBA, business administration (cum laude); Erin E. Rice, BBA, business administration; Angela M. Rueter, BSN, nursing; Mark Alan Thetford, BSN, nursing; Kristina Marie Armes, MAED, educational administration and leadership; Melanie Marie Davis, MAED, educational administration and leadership; Katherine E. Gant, MAED, music education; Caleigh A. Griffin, MBA, business administration; Angela Johnson, MSN, nursing management / administration; Sara L. Rone, MBA, business administration; Thomas A. Roper, MAED, educational administration and leadership; Zachary D. Schumacher, MAED, educational administration and leadership

 

Marissa: Amy E. Sommer, BSN, nursing

 

Maryville: Erica L. Stevenson, MAED, teaching

 

Mascoutah: Francis S. Baird, BS, computer information systems; Danielle N. Bates, BS, mathematics (magna cum laude); Anastasia S. Bierman, BA, English (magna cum laude); Jason L. Eveland, BBA, business administration (summa cum laude); Gloria S. Hoybach, BBA, business administration and marketing (magna cum laude); Michelle L. Joers, BA, biology; Anna K. Kruse, BSED, elementary education (magna cum laude); Kenneth Scott McQuiston, BS, history education; Megan D. McQuiston, BSED, elementary education; Kyle S. Moll, BBA, marketing; Courtney A. Piroska, BA, psychology; Duncan E. Roper, BBA, accounting; Robert A. Rudy, BA, mathematics (summa cum laude); Allison Michele Schenck, BFA, art; Fiona R. Abbott, MAED, educational studies; Candace J. Caveny, MAED, teacher leadership; Melinda A. Dickhaut, MAED, teaching; Michelle A. Fohne, MBA, business administration; Julie M. Gulley, MAED, teacher leadership; Jamie N. Hoerchler, MBA, business administration; Nicholas M. Seibert, MAED, educational administration and leadership

 

McLeansboro: Lisa Y. Auten, MAED, educational administration and leadership; Kathleen M. Folden-Crain, MAED, educational administration and leadership; Charles W. Jones, MBA, business administration; Douglas L. Miller, MAED, educational administration and leadership; Deborah A. Vaughan, MAED, educational administration and leadership; Amanda J. Woodrow, MAED, educational administration and leadership

 

Medora: Brittney Lynn Miller, BSN, nursing

 

Metamora: Wesley Elliott Rohman, BS, history education (cum laude); Charles Michael Zimmerman, BA, mathematics (magna cum laude)

 

Metropolis: April Dawn Rhymer, BSN, nursing; Jeri A. Roberts, BSN, nursing

 

Millstadt: Shauna M. Blair, BSED, elementary education; Mallori Elizabeth Roberts, BSED, elementary education (magna cum laude); Jennifer A. Hampsten, MAED, educational administration and leadership; Jennifer K. Krause, MAED, teaching

 

Minooka: Meagan Lynn Musgrave, BA, political science and English (cum laude)

 

Mokena: Christopher E. Fisher, BA, international relations; Michelle M. O'Brien, BBA, business administration (magna cum laude)

 

Moro: Angela Christine Sherman, MBA, business administration

 

Morris: Justin Ivan May, BBA, business administration (summa cum laude)

 

Mt. Carmel: Andrew T. Cheesman, BS, information technology; Andrew Lincoln Williams, BBA, economics and finance

 

Mt. Vernon: Hannah L. McDowell, BSED, elementary education (summa cum laude); Kristy L. Rector, BBA, business administration; Barbara J. Seiler, BBA, business administration; Kay Anne B. Wagner, BSN, nursing; Elizabeth S. Werts, BS, occupational therapy; Amber D. Willis, BSN, nursing (magna cum laude); Jennifer L. Arnold, MAED, educational studies; Jason C. Burkett, MAED, teaching; Jeremy A. Clutter, MBA, business administration; Susan J. Emery, MAED, teaching; Betty Jo Herbert, MSN, nursing education; Brishanta T. Lee, MBA, business administration; Hillary L. Nottmeyer, MAED, educational administration and leadership; Monique K. Stuckey, MBA, business administration; Alicia F. Westbrook, MBA, business administration

 

Mulberry Grove: Thomas W. Harnetiaux, MBA, business administration

 

Mulkeytown: Elizabeth LeAnn Harbison, BSN, nursing (cum laude); Stephen E. Rodgers, MAED, educational administration and leadership

 

Murphysboro: Gerald S. Martin, BSN, nursing; Victoria Ann Moore, BSN, nursing; Amanda J. Reinhardt, BSN, nursing; Peggy S. Barton, MAPC, professional counseling; Heather D. Laughland-Etherton, MBA, business administration

 

Nashville: Andrea S. Baldwin, BSN, nursing; Joseph D. Beimfohr, BS, health and wellness; Andrea Marie Epplin, BSN, nursing; Richard R. Keller, BBA, economics and finance (magna cum laude); Chyrisse Noelle Rennegarbe, BSED, elementary education (summa cum laude); Tara M. Ryterski, BBA, accounting, economics and finance (magna cum laude); Patrick H. Weathers, BS, mathematics (magna cum laude); Bridget Marie Wilhelm, BSED, elementary education; Stephen J. Kozuszek, MAED, teaching; Lindsay A. Weathers, MAED, educational administration and leadership

 

New Athens: Ashley C. Dachsteiner, BA, English

 

New Baden: Kaleigh E. Glenn, BA, sociology-criminal justice emphasis; Lori A. Locke, BA, English; David M. Hoag, Jr., MBA, business administration; Mark A. Koenig, MBA, business administration

 

New Lenox: Courtney J. Deboer, BBA, marketing (magna cum laude)

 

Nokomis: Samantha Lee Hamlin, BA, psychology

 

O'Fallon: Tina M. Aviles, BA, organizational communication (cum laude); Brianna Marie Berens, BA, speech communication; Katie A. Clopper, BS, physical education (magna cum laude); Kyle Reece Dawkins, BA, English; Thomas D. Dison, BS, computer science (magna cum laude); Sarah R. Garner, BA, speech communication (cum laude); Aija N. Gillman, BA, theater; Willmar M. Haerter, BSED, elementary education; Danielle L. Jung, BSED, elementary education; Katherine Lauren Kellermann, BBA, accounting (summa cum laude); Bryan J. Kruep, BS, computer information systems; Christopher D. Lowry, BBA, business administration and marketing; Allora J. McCullough, BBA, economics and finance (magna cum laude); Tiffany L. Moaney-Wynns, BBA, business administration; Marie T L. Parent-Almeida, BS, health and wellness (cum laude); Aubra L. Pieper-Barker, BSED, educational studies; Natalee A. Rujawitz, BS, physical education (magna cum laude); Andrea Suzanne Saenz, BA, English; Kara Renee Swan, BA, sociology-criminal justice emphasis; Brandon J. Williams, BA, speech communication; Natalie J. Biermann, MAED, teaching; Sandra L. Bosse, MAED, educational studies; Mary J. Brunhaver, MAPC, professional counseling; Christopher J. Dillard, MBA, business administration; John P. Gagne, MAED, teacher leadership; Amber N. Green, MAPC, professional counseling; George D. Haldaman, MAED, educational studies-history emphasis; Denise M. Hallissey, MBA, business administration; Christa Chavala Hardy, MAED, educational administration and leadership; Nichole L. Hudson, MAED, teaching; Wendy A. Kassing-Stanford, MAED, educational administration and leadership; Matthew C. Mason, MAED, educational studies-history emphasis; Mary D. McCray-Casey, MBA, business administration; Sara E. McGinthy, MAED, teacher leadership; Laurin K. McWhorter, MAED, educational administration and leadership; Eric T. Patmythes, MBA, business administration; Rachel M. Pehle, MAED, teaching; Richard A. Santiago, MBA, business administration; Candice R. Schwarz, MSN, nursing management / administration; Andrea J. Seipp, MAED, educational studies-history emphasis; Gregory D. Turner, MAED, educational studies-history emphasis; Casey N. Vinson, MAED, educational administration and leadership; Bruce W. White, MBA, business administration; Julius A. Williams, MBA, business administration

 

Okawville: Michael A. Savard, BSED, elementary education (summa cum laude); Jordan T. Schwankhaus, BA, organizational communication; Sarah M. Wehrle, MAED, teaching

 

Peoria: Margaret A. Couri, BSED, elementary education (cum laude)

 

Peotone: Leia Michelle Hall, BS, physical education (summa cum laude)

 

Petersburg: Aaron W. Fricke, BS, health education

 

Pinckneyville: Jennifer Nicole Bauersachs, BS, athletic training; Brittany L. Kellerman, BSED, elementary education; Keri Lynn McDaniel, BA, sociology-social work emphasis (cum laude); Michelle D. Mohr, MAED, teaching

 

Plainfield: Danielle M. Belobraydich, BA, mathematics (summa cum laude); Juanita Samms, BBA, business administration (magna cum laude); Daniel A. Strubel, BS, health and wellness; Drew R. Zitzke, BBA, business administration

 

Pontoon Beach: Elizabeth A. Barrow, BS, athletic training

 

Prairie Du Rocher: Laurie A. Knop, MBA, business administration

 

Quincy: Jeremy W. Worden, BBA, management and marketing

 

Ramsey: Eric M. Hobbie, BBA, management

 

Raymond: Margaret A. Vance, BSN, nursing

 

Red Bud: Sarah M. Mehring, BS, health and wellness (cum laude); Bonnie L. Myers, BSED, elementary education; Laurie A. Stryker, BSN, nursing (magna cum laude); Christina A. Fletcher, MAPC, professional counseling

 

Richview: Jennifer M. Shopinski, BSN, nursing

 

Riverdale: Eli Smith, Jr., IV, BBA, management and marketing

 

Rochester: Sarah E. Ryan, BS, health education (magna cum laude)

 

Rock Island: Wade R. Adamson, MBA, business administration

 

Roscoe: Eric James Palm, BS, physical education

           

Royalton: John Joseph DeMarie, BSN, nursing; Lee A. Friend, BSN, nursing

 

St. Jacob: Christopher Milton Mondy, BBA, management (magna cum laude); Shari B. Thurnau, BBA, accounting and management (summa cum laude); Kathryn A. Mersinger, MAED, teaching; Mary T. Peranich, MAPC, professional counseling; Jared M. Yungvirt, MBA, business administration

 

St. Libory: Emily Elizabeth Stroder, BA, organizational communication

 

Salem: Nicholas R. Hahn, BBA, business administration; Tyson O. Moore, BS, physical education; Elizabeth M. Snyder, BA, psychology (magna cum laude); Brittany A. White, BA, sociology-criminal justice emphasis; Amy Jo Word, BBA, business administration (cum laude); Matthew D. Davis, MBA, business administration

 

Scheller: Austin James Laur, BBA, business administration; Julia A. Witges, MAED, educational studies

 

Scott Air Force Base: Stephanie M. Thomas, BA, mathematics (magna cum laude); Angela Lyn Bullard, BSED, elementary education (magna cum laude); Ruth E. Cannon, BBA, business administration; Don J. Chapman, BBA, business administration; Amanda D. Nimick, BBA, business administration (summa cum laude); Tondra J. Harvell, MBA, business administration

 

Shiloh: Andrew W. Sanchez, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

Shipman: Kimberly A. Reed, MAED, educational administration and leadership

 

Shobonier: Tessa A. Opfer, MSN, nursing education

 

Smithton: Royce D. Draughn, BBA, business administration; Bradley Jacob Dunnigan, BBA, economics and finance; Mallory Ellen Melvin, BA, psychology; Eugene Henry Neighbors, Jr., BS, history education (cum laude); Victoria Ann Taylor, BSED, elementary education (magna cum laude); April B. Albers, MAED, teacher leadership; Sarah R. Majzel, MAED, teacher leadership; Joyce Helen Neff, MSN, nursing education

 

South Holland: Martell Anthony Gamble, BBA, management; Robert Eugene Poland, BBA, management

 

Sparta: Amanda R. Williams, BA, English

           

Springfield: Jordan Phillip Perry, BA, psychology; Walter E. Weed, BA, sociology-criminal justice emphasis

           

St. Rose: Carrie Lynn Schumacher, BS, biology (magna cum laude)

 

Staunton: Joshua Ryan Henke, BA, mathematics; Holly A. Weller, MAED, teaching

 

Steeleville: Timothy D. Hostert, MAED, educational administration and leadership

                       

Streator: Terrence L. Kennedy II, BA, sociology-criminal justice emphasis; Danielle J. Stith, BS, athletic training

 

Swansea: Jennifer L. Arends, BSN, nursing (cum laude); Anais V. Beeker, BSED, elementary education; William R. Garrison, BA, social science and history (cum laude); Jennifer L. Krznarich, BS, biology; Jena Rae Muckensturm, BBA, management; Patrick R. Robien, BSED, elementary education (magna cum laude); Catherine G. Rutkowski, BSED, elementary education (magna cum laude); Rory K. Scher, BA, psychology (summa cum laude); Alec C. Steiner, BBA, management; Juanita Louise Willis, BSN, nursing; Deborah Ann Branson, MSN, nursing management / administration; Carrie A. Distler, MBA, business administration; Douglas W. Gray, MBA, business administration; Stephanie Marie Haines, MAED, teaching; Katie L. Nester, MAED, teaching; Keith J. Padgett, MAED, educational studies-history emphasis

 

Tamaroa: Diedra M. Restoff, BSN, nursing; Mary B. Cassity, MAED, educational studies

 

Taylorville: Susan E. Morrissey, BSN, nursing

 

Teutopolis: Jonathon M. Niebrugge, MBA, business administration

 

Texico: Leslie Suzanne Jones, BSN, nursing; Stephanie R. Williams, BSN, nursing

 

Thompsonville: Melissa Dawn Sons, BSN, nursing

 

Trenton: Stephen B. Burris, BS, computer science; Emily Christine Ann Eilers, BA, psychology; Christine R. Juehne, BBA, marketing (cum laude) and BS, health and wellness (cum laude); Ryan J. Spicer, BBA, accounting, economics and finance; Rita Ann Tucker, BSN, nursing; Nicole Marie Wernle, BBA, accounting (magna cum laude); Chelsey L. Workman, BBA, management; Kathleen Eleanor Eilers, MSN, nursing education; Kimberly M. Emig, MBA, business administration; Ashley M. Quisumbing, MBA, business administration; Rachel L. Rieger, MBA, business administration

 

Troy: Samantha M. Hartman, BA, psychology; Joshua J. Helton, BS, computer science; Jessica L. Hunt, BBA, marketing; Denise Corinne Kennedy, BA, sociology (magna cum laude); Jason A. Maclin, BSED, elementary education; Nicole M. Maniscalli, BSED, elementary education (magna cum laude); Richard J. Melton, BA, sociology-criminal justice emphasis; Mark Eugene Robb, BSN, nursing; Ryan D. Sheldon, BA, music and BS, computer science; Evan C. VanScoyk, BS, computer science; Judith A. Brooks, MAED, educational studies; Erin E. Heitman, MAED, teaching; Elizabeth M. Jacobs, MAED, educational administration and leadership; Kendra K. Litteken, MAED, teacher leadership; Matthew P. Livengood, MBA, business administration; Lauren A. Szakielo, MBA, business administration; Paula L. Wilson, MAED, teacher leadership

 

Ullin: Janey Lyvonne McAdoo, BSN, nursing

 

Valmeyer: Michelle L. Miller, MAED, teacher leadership

 

Vandalia: Brandi M. Bruno, BSN, nursing; Robyn Rae Pontious, BA, international relations; Rachel E. Steele, BSN, nursing

 

Venedy: Scott Michael Haacke, MAED, teacher leadership

 

Vienna: Justin E. Dawes, BBA, business administration; Bradley S. Taylor, BSN, nursing

 

Virden: Natalie Christine Jennings, BA, psychology

 

Walshville: Kimberly N. Niemann, BS, biology

 

Waterloo: Andrea Christine Lenz, BSED, elementary education (summa cum laude); John Anthony Moore, BS, physical education and health education; Stella I. Perkins, BSN, nursing (magna cum laude); Andrew John Robert, BA, mathematics; Wanda L. Schewe, BBA, business administration (magna cum laude); Dakota A. Schutt, BBA, accounting; Jacob Jerome Wittenauer, BS, athletic training (magna cum laude); Lisa A. Cain, MAED, teacher leadership; Lori B. House-Goessling, MAED, educational studies-history emphasis; Susan A. Juelfs, MAED, teacher leadership; Kristin A. McCarthy, MAED, teacher leadership; Stacy M. Petraitis, MAED, educational studies; James G. Rader, MAED, educational studies-history emphasis; Megan A. Wilson, MAED, teaching

 

Watson: Christina L. Mesnard, BBA, business administration (magna cum laude)

 

Wayne City: Summer Joy Braddock, BSN, nursing

 

West Frankfort: Jacob Marshal Dorris, BS, science education (magna cum laude); Kathie L. Hefner, BSN, nursing; Heather Leigh Julian, BSN, nursing; John J. Robinson, MAED, educational administration and leadership; Jason C. Swann, MAED, educational studies

 

Wheeler: Brian J. Bierman, BBA, management, economics and finance

 

White Hall: Kaitlin N. Ward, BS, athletic training (cum laude)

 

Woodlawn: Marti Jo Bryant, MBA, business administration

 

Wood River: Billy John Richardson, BS, computer science (summa cum laude); Karen L. St. Peters, BSN, nursing; Andrew Brian Pitts, MSN, nursing education; Rebecca R. Snow, MAPC, professional counseling

 

Zeigler: Kelly R. Greathouse, BBA, business administration

 

INDIANA
Charlestown:
Rachel D. Thomas, BBA, management

 

Fort Wayne: Whitney Helen Baillie, BA, international relations (cum laude)

 

Georgetown: Cynthia A. Cooper, BSN, nursing

 

Jeffersonville: Julie C. Lau, MSN, nursing education

 

Memphis: Debra A. Hood, BBA, accounting (magna cum laude)

 

Merrillville: Byron Roy Turner II, BA, political science

 

Sellersburg: Sonia J. Goff, AS, business administration

 

Shelbyville: Craig L. Cassidy, BBA, business administration

 

KENTUCKY
Bardstown: Robert Brad Cecil, BBA, accounting (magna cum laude); Candice M. Gore, BBA, human resource management

 

Benton: Lydia Rosetta Langley, BSN, nursing

 

Boston: Dianne Marie Lyvers, BSN, nursing

 

Brandenburg: Stephenie V. Allivand, BBA, accounting; Diane M. Burnett, BBA, human resource management (magna cum laude); Bret A. Jackson, BBA, human resource management

 

Buffalo: Nichole L. Gwilliam, BSN, nursing

 

Campbellsville: Linda Jo Gribbins, BSN, nursing

 

Cecilia: Paula A. Blair, BSN, nursing (summa cum laude)

 

Crestwood: Beverly K. Engle, BBA, marketing and business administration (magna cum laude)

 

Danville: Timothy W. Gooch, BSN, nursing

 

Eastview: Kimberly E. Grey, BBA, business administration

 

Elizabethtown: Regina M. Betts, BSN, nursing; Tammy J. Caudill, BSN, nursing; Danny Cofield, BS, information technology management; Anita C. Collins-McCullum, BSN, nursing; Shane A. Gaddie, BBA, management; Chavelle E. Hall BBA, human resource management (magna cum laude); Jeremiah L. Hess, BBA, business administration; Evelyn M. Jaggers, BBA, human resource management (cum laude); Charles K. Key, BA, organizational communication; Robert W. Kiser, BBA, business administration (magna cum laude); Jennifer M. McGimsey, BSN, nursing (cum laude); Jessica K. Pence, BBA, marketing; Juanita J. Randle, AS, business administration; Miguel E. Rivera, BBA, human resource management (cum laude); Vanessa B. Rivera, BBA, human resource management (magna cum laude); Aimee R. Roach, BBA, business administration (cum laude); Jennifer N. Simpson, BBA, marketing (cum laude); Billy W. Smith, MBA, business administration

 

Glasgow: Mary Tamela Noel-Reece, BSN, nursing

 

Hardinsburg: Rebecca A. Martin, BSN, nursing (cum laude)

 

Harrodsburg: Amanda W. Lewis, BSN, nursing

 

Jeffersontown: Roger T. McGee, MBA, business administration

 

La Grange: Bryan D. Smith, BBA, business administration

 

Lawrenceburg: Aaron B. Newton, BSN, nursing

 

Lebanon Junction: Regina E. Doan, BSN, nursing

 

Louisville: Daniel S. Alcorn, BBA, business administration; Bryan P. Benjamin, BBA, business administration (cum laude); Lea Ann Bland, BSN, nursing; Sauda D. Brown, BBA, marketing; Marlo M. Bullard, BSN, nursing; Keith D. Campbell, BBA, management; Kyle J. Chandler, BBA, marketing and human resource management; Cestau V. Childs-Clark, AS, business administration; Keith L. Cole, BBA, human resource management; Laura E. Davis, BBA, accounting; Nancy H. Doll, BSN, nursing; Ivona Dragosevic, BBA, accounting; James M. Erwin, AS, business administration; Stacy D. Hendrix, AS, business administration; Megan D. Jarzomkowski-Wade, BSN, nursing; Mary S. Jayapalan, BSN, nursing; Allen A. Lanning-Burton, AS, business administration; Eric F. Lee, BSN, nursing; Ronald P. Loyd, BSN, nursing; Ruth Ann Mackson, BSN, nursing; Carla M. Moran, BBA, business administration; Tricia L. Palmer, BSN, nursing; Melissa H. Penn, BSN, nursing; Kimberly D. Phillips, BSN, nursing; M. Beth Price, BBA, accounting and business administration (cum laude); Hawa J. Sheki, BBA, management; Angela R. Silver, BBA, management; Dana L. Smith, BSN, nursing; Duvalle Sommerville, BBA, human resource management and business administration; Robin E. Stigall, AS, business administration; Stephanie K. Sturgeon, BSN, nursing; Susan J. Thomas, BSN, nursing; Scheryl A. Woosley, BSN, nursing; Kimberly D. Wyatt, BSN, nursing; Rebecca L. Decker, MBA, business administration; Natasha R. Gilbert, MBA, business administration; Christine Anne Grincius, MBA, business administration; Renee C. Lubbers, MBA, business administration; Timothy S. Noland, MBA, business administration

 

Mt. Washington: Nicholas T. VanCleave, MBA, business administration

 

Pewee Valley: Joseph R. Clickner, BBA, business administration; Whitney L. Seadler, AS, business administration

 

Prospect: David L. Buchanan, MBA, business administration; Brandon Matthew Gerstner, MBA, business administration

 

Radcliff: Krystal S. Cassell, AS, business administration; Tammy M. Croft, AS, business administration; Dena M. Emerson, BBA, human resource management; Denise D. Ferguson, BBA, management; Tinik Y. Hall, BBA, human resource management; Michael Johnson, BBA, human resource management; Rafael Panola, BBA, human resource management (cum laude); Annette M. Redd, AS, business administration; Naomi J. Roberts, BBA, business administration; Stacy A. Spencer, BBA, human resource management (magna cum laude); Mary Kathleen Castillo, MSN, nursing management / administration; Jerome Lewis, MBA, business administration; William R. Tinsley, MSN, nursing management / administration

 

Rineyville: Jennifer C. Adams-Richardson, BSN, nursing; David W. Brakebill, BBA, management; Travis J. Jupin, BSN, nursing (magna cum laude)

 

Shepherdsville: Donna R. Jetter, BSN, nursing; Clinton A. Rayhill, BSN, nursing; Tiffany L. Rigney, BSN, nursing

 

Simpsonville: Shirley K. Moore, AS, business administration

 

Symsonia: Kimberly Ann Mick, BSN, nursing (magna cum laude)

 

Taylorsville: Angela Thomas Huckleberry, BBA, marketing; Michelle E. Bowen-Stamper, MBA, business administration; Ruth D. Charles, MBA, business administration; Matthew D. Vanderburg, MBA, business administration

 

Vine Grove: Dennis M. Black, BBA, human resource management (cum laude); Victor T. Bush, BBA, accounting and management; Christa M. Goodman, AS, business administration; Joseph A. Heckinger, BBA, human resource management; Randy J. Marvel, BBA, marketing; Christen E. Neleski, AS, business administration; Willie J. Pettaway, BBA, human resource management; Blaine A. Schobelock, BBA, human resource management (magna cum laude); Belinda C. Turner, BBA, human resource management; James S. Ward, BS, computer information systems, and BBA, business administration and accounting

 

West Paducah: Teresa G. Cash, BSN, nursing

 

MARYLAND
Bethesda:
Debra B. Lezama, MAPC, professional counseling

 

MISSOURI
Arnold:
Kristi Lynn Schroeder, MAED, educational administration and leadership

 

Ballwin: Katherine M. Pille, MAED, educational administration and leadership

 

Cape Girardeau: Julie Elizabeth Pastrick-Stone, BSN, nursing

 

Clayton: Diane Marie Riley, MAED, educational administration and leadership

 

Defiance: Eric David Brock, BA, history

 

Ellisville: Sean C. Mueller, BA, organizational communication

 

Florissant: Alexandra E. Adams, BBA, accounting

 

Hillsboro: Jordan Bailey Finch, BS, biology (magna cum laude)

 

Imperial: Nicole O. Kirk, MAED, teaching

 

Jennings: Kerwin O. Lay, MBA, business administration

 

O’Fallon: Nicole E. Ostertag, BS, health and wellness

 

Platte City: James B. Reynolds, MBA, business administration

 

St. Louis: Carolyn Noelle Brickey, BA, speech communication; Carrie A. Fields, BBA, business administration (magna cum laude); Tommy R. Gayfield, BS, health and wellness; Sean Patrick Kelly, BS, history education; Danielle L. Mask, BBA, marketing and management; Christopher H. Smith, BBA, marketing; Elizabeth Antoinette Yanko, BBA, marketing; Kristin Michelle Vardiman, MSN, nursing education

 

Troy: Carl E. Neblock, BS, computer science

 

Valley Park: Elizabeth A. Dains, BSED, elementary education

 

Weldon Spring: Andrew P. Schmidt, BBA, accounting

 

NEVADA
Las Vegas:
Jason C. Yamamoto, MBA, business administration

 

NORTH CAROLINA
Raleigh:
Kevin M. Lynch, BS, computer information systems (magna cum laude)

 

Shelby: Kyle J. Hintz, BA, theater

 

NEW YORK    
Kingston:
James W. Stenson III, BS, physical education

 

PENNSYLVANIA
Levittown:
Ryan Patrick Donahue, BA, sociology-criminal justice emphasis

 

TEXAS
Sheppard Air Force Base:
Jessica L. Angeles, MBA, business administration

 

INTERNATIONAL
Nassau, Bahamas:
Sasha C. Joyce, BBA, business administration

 

Newmarket, Ontario, Canada: Maximilian Lee Stainmez, BS, physical education

 

Oshawa, Ontario, Canada: Steven Axe, BA, sociology (summa cum laude)

 

Toronto, Ontario, Canada: Ryan Fitzsimmons, MBA, business administration

 

New Delhi, India: Shaun Andrady, BBA, management

Eldoret, Kenya: Joshua Katam, BBA, business administration

 

Kathmandu, Nepal: Jessica Giri, BBA, accounting (summa cum laude); Nishant Timilsina, BA, international relations

 

Kavre, Nepal: Bibek Thapa, BBA, business administration

 

Sindhuli, Nepal: Bhushan Shrestha, BA, biology

 

Tashkent, Uzbekistan: Evgeniy V. Nigmatyanov, BBA, business administration


-McK-